Hónap: 2022 december

2022 – gyakosok a GYAK-on túl

Sokszor elhangzik, és sokszor mi magunk is hangoztatjuk, hogy az utánpótlásnevelés terén nagyon jól teljesít a Gyöngyösi Atlétikai Klub. Elég csak megnézni a megyei I. osztályt éppen vezető felnőtt csapatot: tele van saját nevelésű játékossal, illetve olyan még bőven utánpótlás korú játékossal, aki már az első csapatban is meghatározó szerepet tölt be.

Nézzünk azonban most egy kicsit túl a saját berkeinkben belül, hiszen a 2022-es év több nagy sikert is hozott neveltjeinknek, akik már máshol futballoznak! Fontos: a teljesség igénye nélkül!

Az 1. fordulóban, amikor az Energia csapatát fogadtuk, hazalátogatott, és a kezdőrúgást is elvégezte Molnár Mátyás, aki – édesapja nyomdokaiba lépve – 8 éves korától volt a GYAK játékosa, majd Honvédba igazolt.

Idén már az Országos Kiemelt bajnokságban játszott, és a Honvéd U17-es csapatának  első számú kapusa, sőt időnként már az U19-es csapatnál is számításba veszik. Neki egyébként BOLDOG SZÜLETÉSNAPOT, hiszen éppen a mai napon, december 30-án tölti be a 16. életévét!

Jól sikerült kezdőrúgás volt...

Az “akikre büszkék lehetünk” rovat következő tagja: Fazekas Lóránt. Ő 7 évesen lett igazolt labdarúgó, és a  Gyöngyösi Diáksport Egyesületben kezdett, amely utánpótlás nevelő bázisnak jogutódja a Gyöngyösi Atlétikai Klub UP szakága.

Lóri Gyöngyösről először Felcsútra került 12 évesen, majd három év múlva már szintén a Honvédban focizott. Innen először kölcsönbe került az NBII-es Békéscsabához, ahol idén nyáron harmadik szezonját kezdte meg, immár a viharsarki klub saját játékosaként.

Első szezonjában 18 évesen 15-ször lépett pályára a magyar másodosztályban, tavaly már 18-szor, ezen az őszön pedig mind a 20 bajnokin szerepet kapott! (kezdőként 16/csereként 4) Belső védőként 20 évesen nem akárki kap ilyen bizalmat az NBII-ben… 

Külön öröm, hogy első két évében 1-1 gólt is hozzá tudott tenni a teljesítményéhez, érdekesség, hogy egyaránt a Szolnok ellen volt eredményes. Reméljük, tavasszal – a rengeteg játékperc mellett – érkezik majd az idei gól is!

Lóri lila-fehérben (Fotó: 1912elore.hu)

Kvíz feladvány is lehetne: GYAK-DVTK-Honvéd-ZTE-Nafta Lendava-ZTE… 

Nekünk, gyöngyösieknek ez bagatell kérdés: Németh Dániel eddigi karrierje ez a sorozat. Dani szintén 7 évesen kezdett a GYAK-ban, majd egyéves diósgyőri kitérő után ő is a Honvéd akadémián találta magát. Ezután a ZTE látott benne fantáziát, ahová a 2021-es éve elején került. Az egy évvel ezelőtti idényt a szlovén másodosztályban töltötte kölcsönjátékosként,  ahol rögtön bizonyított: első meccs, első gól. Ezév elején a ZTE vissza is rendelte, és azóta is többször lehetőséget kap a sok idegenlégiós támadó között-mögött-előtt…

NBI-es bemutatkozására már 2020. október 31-én sor került még a Honvéd színeiben, aztán jött a zalaegerszegi tavasz, két pályára lépéssel, majd ősszel az új idényben mindössze három lehetőség Waltner Róbert veeztőedzőtől, majd a szlovén kitérő.

A 22-es év nyarán aztán a zalai csapathoz megérkezett Ricardo Moniz, aki sokkal jobban bízik a fiatal tehetségekben, így Dani is megkapta a lehetőséget:  rögtön az 1. fordulóban kezdett, a 3. fordulóban pedig meg is szerezte első gólját az NBI-ben.

16 mérkőzésen 10-szer lépett pályára (9 kezdő, 1 csere), és két gólt szerzett.

De Dani nem csak klubszinten  jeleskedik folyamatosan, hanem a címeres mezben is kitesz magáért! Az U15-ös korosztálytól kezdve az U19-ig összesen 33 válogatott mérkőzésen lépett pályára, és ezeken 14 gólt szerzett, legtöbbször mindezt csapatkapitányként!

Ebben az évben újabb szintet lépett: még a 19. születésnapja előtt bemutatkozott az U21-es válogatottban Gera Zoltánnál! 3 meccs, 1 gólpassz, mindhárom meccs győzelem! Ahogy mondani szokták: nem is rossz egy kezdőtől!

Címeres mezben... (Fotó: Meder István/NSO)

Utolsó mai ‘versenyzőnk’ Szabó Alex. Szurkolóink talán őt ismerhetik leginkább testközelből, hiszen ő a GYAK felnőtt csapatában is bemutatkozott!

Jászárokszállásról 12 évesen került Gyöngyösre Molnár Zoltán UP-edző hathatós közbenjáráséra, és 4 évet töltött zöld-fehérben. A 2017/18-as bajnoki évben az NBIII-ban szereplő első csapatunk akkori vezetőedzője, Labancz Róbert már többször “felvitte” Alexet, azonban a szabályok szerint 16 éves kora előtt nem léphetett pályára a felnőtt csapatban. Tavasszal, amikor már Csank János irányította a gárdát, Alex május 15-én betöltötte a 16-ot, és a mesteredző is láthatott benne valamit, mert négy nappal később már pályára is küldte csereként, és a hátralévő két mérkőzésen sem volt ez másként! Sőt, a nyári átigazolási szezonban az ő posztjára nem is keresett játékost Csank-mester, mert egyértelműen számított Alex játékára. Azonban erre már nem kerülhetett sor, mert a Honvédnál is tudhatnak valamit: két héttel a bajnoki rajt előtt leigazolták a már akkor is magas védőt!

Alex az U17-ben kezdett, majd szépen jöttek a lépcsőfokok: U19, NBIII, aztán egy év kölcsönben az NBII-es Szolnoknál. Igaz, előtte már – ugyanazon a mérkőzésen, ahol Németh Dániel is pályára lépett – rögtön kezdőként bemutatkozott az NBI-ben. Ez talán köszönhető volt az akkori kaotikus időszaknak: sorra dőltek ki a játékosok a Covid miatt, így talán egy kicsit  könnyebb volt lehetőséghez jutni… De, ugye ott kellett lenni… Természetesen az még nem olyan nagy tragédia, ha az ember 18 évesen nem áll készen erre a feladatra, de láthatóan hosszú távra terveztek Alexszel a Honvédnál, így – biztos játéklehetőséget kínálva neki – az NBII-es Szolnokra került, de csak kölcsönbe.  Aztán az ott lejátszott 35 mérkőzés már bebizonyította: készen áll az NBI-re! 

Ezen őszön az első fordulóban (07.29.) aztán rögtön kezdett is a Honvédban! Méghozzá a ZTE ellen, ahol pedig egy bizonyos Németh Dániel volt a kezdő csapat tagja… Az egy igen-igen szép hétvége volt klubunk életében, az UP-edzőink számára pedig igazán szívmelengető lehetett nézni a TV-ben ezt a mérkőzést!

További párhuzam még Danival, hogy  – igaz, négy nappal később, de – ő is bemutatkozhatott az U21-es válogatottban, és szintén háromszoros U21-es válogatott.

Szabó Alex - Honvéd, és a bátyja Tamás, GYAK

A felnőtt csapatunkban szereplő saját nevelésű játékosok tömkelege mellett az itt bemutatott négy játékos is bizonyítja: jó munka folyik a klubban, érdemes a Gyöngyösi Atlétikai Klubra bízni a gyermekeket!

Természetesen nem lesz mindenkiből NBI-es játékos, és bár lehet ez is cél, de a legfontosabb, hogy megfelelő szakmai munkával a gyerekekből kihozzák edzőink a lehető legtöbbet. Kiből úgy, hogy nagyon fiatalon beépülhet a felnőtt csapatba, kiből pedig úgy, hogy még magasabb szintre ‘engedik’, hagy fejlődjön még tovább.

Aki pedig felnőtt fejjel nem folytatja a versenyszerű labdarúgást, az is gazdagodik azzal, hogy ebben az inspiratív, motiváló, összetartó közegben nevelkedhet!

Hajrá GYAK!

Teremtorna: csoportgyőzelem

Három mérkőzés, három győzelem, összesen három kapott gól… Ez a Hevesen megrendezett Felnőtt Férfi Teremtorna csoportkörének mérlege a mi szempontunkból.

Mindhárom mérkőzésen domináltunk, jobban játszottunk ellenfeleinknél, és sok gólt lőttünk (22). 

A fanyalgók persze mondhatják, hogy megyekettes, megyehármas ellenfelekkel szemben könnyű, de ne felejtsük el, hogy pl. a Mátraterenye a Nógrád megyei bajnokság jelenlegi harmadik helyezettje, és köztük (is) igen komoly futsal múlttal-jelennel bíró játékosok szerepeltek… Szóval az eredmények ellenére is, nem volt ez egy könnyű menet.

A tornára 10 mezőnyjátékossal érkeztünk, így két sorral abszolváltuk a mérkőzéseket, igazságosan osztottuk el egymás között a játékperceket.

Csoportgyőztesként folytatjuk a döntő tornát, ahol három mérkőzést kell megynyerni a végső győzelemért. A továbbjutó 8 csapat január 15-én találkozik szintén Hevesen, és a negyeddöntőket, elődöntőket és a döntőt is lejátsszák ezen a napon.

Hajrá GYAK!

 

Eredményeink:

GYÖNGYÖSI AK – Istenmezeje SE 1926 10-2
 Mátraterenye SE – GYÖNGYÖSI AK 1-9
 Visonta SC – GYÖNGYÖSI AK 0-3

Jó, de mennyi az X?

A Gyöngyösi Atlétikai Klub felnőtt labdarúgó csapata 2021 nyarán új útra lépett. Gyakorlatilag teljesen kicserélt keret kezdte meg a megyei bajnokságot az NBIII-ból való kiesés után, és ami a legfontosabb: szinte teljes egészében a saját nevelésű fiatalokra kívánt alapozni a klub vezetése. Ehhez a szakmai irányítást is házon belül oldotta meg: az utánpótlás csapata mellett immár Majzik Zoltán vette át a “nagyokat” is, igaz, már nem először… Ez most mégis más, hiszen nulláról – sőt, talán minuszból – kellett neki indulnia. Ebben a néhézségben pedig Nagy-György Tamás segíti a munkáját asszisztensedzőként.

2021. nyár - az indulás

Másfél szezon eltelt, nézzük az eredményeket számokban: vagyis hasonlítsuk össze az első őszi szezont a másodikkal!

A 2021-es őszt 16 csapat kezdte meg, azonban a Felsőtárkánytól menet közben elbúcsúztunk, így az azon a mérkőzésen elért eredményeket ne is vegyük figylembe, szóval 14 mérkőzéssel számolunk. Ebben az évben 13-an futottunk neki, így 12 mérkőzést kell figyelembe venni. Emiatt kissé nehéz az összehasonlítás, így ahol szükséges, ott arányszámokat fogunk nézni.

A legfontosabb: 14 mérkőzés, 6 győzelem, 2 döntetlen, 6 vereség és 20 pont áll szemben a 12/10-1-1-es eredménnyel, amihez 31 pont társul.  A megszerezhető pontok 47%-át, tehát a felét sem gyűjtöttük be tavaly, idén pedig 86%-ot. Elég jelentős különbség…

Az előző idényben 28 szerzett gól állt a nevünk mellett, ez pontosan 2 gólt jelent meccsenként. Ezen az őszön 35-ig jutottunk, és mindössze egy gól hiányzott volna a hármas átlaghoz, így a vége: 2,9.

A házi gólkirály személye nem változott: Márkus Marcell

Már ez is komoly fejlődést mutat, azonban a kapott gólok aránya még kiemelkedőbb! Meccsenként 1,1 volt az átlag előzőleg, ez erre az évre 0,58-ra csökkent! Egész más nekimenni egy mérkőzésnek úgy, hogy ‘biztosan kapunk egy gólt’, mint úgy, hogy  ‘két meccsenként egyet’…

A gólkülönbség tehát tavaly ősszel 28-16, vagyis +12, most pedig 35-7, vagyis +28. Még egyszer: +12 vs +28! Az idei 12 mérkőzés átlagával számolva, 14 meccsen elértük volna a 40 gólt is…

Érdekesség, hogy 2021 őszén az első három(!) hazai mérkőzésünket elvesztettük, a negyediken egy 0-0-ra futotta a Heves ellen, ami egyértelműen csalódást keltő eredmény volt. Egészen október 24-ig kellett várni az első hazai győzelemre, de később azt is törölték (Felsőtárkány…), így tulajdonképpen először november 7-én ünnepelhetett a hazai közönség három pontot. A krónikák szerint persze már a harmadik fordulóban nyertünk itthon, de az a mérkőzés a Domoszló ellen ugye november 27-én zajlott le…

Ehhez képest most október 27-én, a Lőrinci ellen szenvedtük el első hazai vereségünket, – ami egyben az idei egyetlen! – addig csak győztesként hagytuk el a pályát a “Szparin”. (Nem)mellékesen ez volt az egyetlen mérkőzés a szezonban, amikor gólképtelenek maradtunk, ’21 őszén négy ilyen mérkőzés is akadt…

Még egy érdekesség: az akkor az EGYÉRTELMŰ BAJNOKESÉLYES ellen itthon kikaptunk 2-0-ra, és a szezon végén magabiztosan – 14 pont előnnyel… – bajnok is lett a Hatvan, majd a szerencsének is köszönhetően idén már az NBIII-ban szerepel.

Ebben az évben ezt a címet, – miszerint EGYÉRTELMŰ BAJNOKESÉLYES –  a Füzesabony  ragadta meg, méghozzá egy tőkeerős szponzor érkezésével a csapat teljes kicserélésének, NBIII-as, NBII-es tapasztallattal bíró játékosok leigazolásának köszönhetően. Idegenben 4-1-re vertük őket. Hogy aztán a ‘Tavalyihatvan-Ideifüzesabony’ mérkőzést ki nyerné, csak találgatni lehet…

Nem csak a szemek, de a kamera is bepárásodott a füzesabonyi öltözőben…

 

A 2021/22-es szezonban a 8. helyen teleltünk, idén a tabella élén töltjük ezt az időszakot, méghozzá – a vesztett pontokat tekintve – három pontos előnnyel. BOLDOG KARÁCSONYT! 🙂

Hogy még teljesebb képet kapjunk, nézzük meg, hogy a játékoskeretben milyen változások álltak be.

Íme, azok a játékosok és “jelenlétük”, akik a 2021/22-es őszi szezonban pályára léptek, ezt a bajnoki évet viszont már nem velünk kezdték meg:

Ezen játékosok közül négyen már tavasszal sem álltak rendelkezésre: Sárándi Milán a sérülése miatt, Tarnai Dani és Vas Tibi eligazoltak, a negyedik pedig Ladányi Tibor.

 A többiek aztán vagy a nyári átigazolási szezonban távoztak –  Bódi Milán, Csák László, Sándor Bence – vagy egyéb okok miatt nincsenek már a felnőtt csapatunkkal. Persze meg kell említenünk Ludányi Nándort, aki a nyáron bizony szögre akasztotta a stoplisát.

A táblázatból látható, hogy meghatározó szerepet igazából 6 játékos töltött be, így – azzal együtt, hogy 12 játékos távozott két(!) átigazolási időszak során – nem vagyunk azzal vádolhatóak, hogy nagy lenne a házunk táján a jövés-menés…

Nézzük a másik oldalt, vagyis kik azok, akik a tavalyi indulásnál még nem, idén ősszel viszont már a mi csapatunkat erősítették:

A teljes képhez hozzátartozik, hogy Lekli Soma, Szilágyi Norbert és Szentannai Martin már tavasszal is nálunk rúgta a bőrt. Soma és Sziszi ugye saját nevelésű futballistánk, így ők visszatérőnek számítanak, Szenti pedig egyenesen az utánpótlásunkból került a felnőtt csapatba, hiszen tavaly decemberben betöltötte a 16. életévét végre valahára…

Szabó Tamás a középpálya megszilárdításáért felelős, és teljesítményével rászolgált a “jó igazolás” címre, Szent-Ivány Szilárd megbízható helyettese és segítője a kapuban Tóth Bálintnak, Timon Kolos pedig a balhátvéd pozícióban kínál biztos és eredményes(!) alternatívát. Sajnos Váradi Zoltán – a hozzáfűződő reményekkel együtt – hamar elpárolgott…

Kijelenthető tehát, hogy a téli 2, a nyári 3 új igazolás, illetve 1 utánpótlás játékos beépítése, vagyis 6 új játékos van a mérleg másik serpenyőjében.

Hogy aztán a 6 fontos távozó, és a 6 új játékoson túl mi jelenti a különbséget a téli 8. és 1. hely között, arra jó eséllyel csak a szakemberek tudnak megbízható választ adni. Mindenesetre időnként beszélgetve velük a következő szavak, kifejezések hagyják el a szájukat: plusz egy év rutin, tapasztalat, összeszokottság, edzésmunka, férfivá érés, fizikai és mentális fejlődés, taktikai érettség, igazi közösséggé válás és a mindezekből eredő önbizalom…

Mondani sem kell, a bajnokságot természetesen még nem nyerte meg a csapat, sőt, tavasszal még inkább minket akar majd mindenki ‘elkapni’, de legyen ennek az évnek bármi a vége, egy nagy klasszikust idézve: az előrelépés megkérdőjelezhetetlen.

A tavaszi rajtig biztosan csak a hátunkat nézheti az egész mezőny...

Az a megállípítás is nagyon fontos, hogy ennek a (rész)sikernek nagyon sok mindenki részese! A játékosokon és természetesen a két edzőn kívül jár a köszönet még sokaknak! Először is a hölgyek: Erzsike néninek, aki gondoskodik a tiszta szerelésekről, és literszámra készíti a kávét… A csapat ügyes-bajos-papíros dolgait kézben tartó Tóth Melindának, és  a játékosokkal talán a legközvetlenebb kapcsolatban lévő Tábit Adélnak, aki gyúró-masszőrként szó szerint kézben tartja a fiúkat… Persze a  technikai vezető-intéző-kaja-pia-technikai felelős Tóth Zsolt nélkül is meg lenne lőve a csapat…

Fontos megemlíteni az elnökséget is, akik meghatározták az irányt, és ahhoz tűzön-vízen át ragaszkodnak, és mindent megtesznek azért, hogy minden feltétel adott legyen ahhoz, hogy a kijelölt úton végig is lehessen menni. Nem beszélve az utánpótlás edzőkről, akik az elmúlt évek során kinevelték azokat a srácokat, akik ma 16-18-20-22… évesen meghatározói lehetnek egy megyei bajnokesélyes csapatnak!

Nekünk, szurkolóknak a köszönetnyilvánításon túl már csak annyi feladatunk van, hogy egyre többen és egyre többet kijárjunk a mérkőzésekre, hiszen annak, aki szereti a focit, minden adva van: látványos támadófocit játszunk, eredményesek vagyunk és javarészt gyöngyösiek terelgetik a labdát! Kell ennél több?

Hajrá GYAK!

Indulunk a téli teremtornán!

A felkészülést segítve, kiegészítve felnőtt labdarúgó csapatunk elindul az idei  MLSZ Heves Megyei Téli Teremtorna versenysorozaton, melynek csoportmérkőzéseit a jövő hétvégén rendezik meg a Heves Városi Sport- és Rendezvénycsarnokban.

A GYAK az istenmezeji, a mátraterenyei és a visontai csapattal került egy csoportba. A 12 csapatos tornán a csoprtok első két helyezettjei, illetve két csoportharmadik jut a januárban rendezendő  második körbe, ahol a negyeddöntőket elődöntők követik, majd jöhet a döntő.

A mi programunk december 17-én szombaton:

10:00 – GYÖNGYÖSI AK – Istenmezeje SE 1926
12:00 – Mátraterenye SE – GYÖNGYÖSI AK
12:40 – Visonta SC – GYÖNGYÖSI AK

Az eredményekről természetesen beszámolunk.

Hajrá GYAK!